TURKISH 8
SELMA NADIR

OVERVIEW

Turkish is an elective class for 8th graders with no previous exposure to the language.  Click on the Course Description below to see what is covered and happening in our class.   


CURRENT WEEK IN CLASS

Week of 9/29  

5 Ws - Colors -  Building sentences with the vocabulary you know - If you did not like your quiz grade, you have another chance to take the same quiz on Tue. 9/30/14 - We will watch a video about Turkey as a cultural information.

 

 


RESOURCES

Links to cities in Turkey:

 DalyanDidymaDivriğiDiyarbakiırDoğubeyazitEdirneEfes,ErzincanEğirdirErzurumEskişehirFethiyeGaziantepGöremeHarranHasankeyfIhlaraInebolu IspartaIstanbul 1Istanbul 2Istanbul 3Istanbul LeventIstanbul Yedinci TepeIstanbul PeraIstanbul dolaşı , Istanbul ÜsküdarIstanbul BoğazıIstanbul Aya SofiaIstanbul Kariye MüzesiIstanbul Top Kapı SarayIstanbul Arkeoloji Müzesi,Istanbul Çinili Kösk MüzesiIstanbul Asker ve Deniz MüzesiIstanbul Dolmabahçe SarayTürk ve Islam Eserleri MüzesiIzmirIzmitIznikKahramanmaraş, Karaman,Kars, Ani ve Hopa ileKaş ve PataraKasabaKastamonuKayseriKazdaglariKnidosKonyaKütahyaMalatyaMardinMersinMidyatMilasMiletus ve PrieneMuğlaMuş ,MustafapashaNiğdeNiksarOrduOrtahisar Pamukkale, Hierapolis ve Aphrodisias ileSamsunŞanlıurfaSardis / SartSelşuk , Siirt SilifkeSinopSivasTarsusTaşköprü ve Kale KapıTekkiraz ve AkkuşTercanTireTokatTrabzonTurhal ve ZileUçhisarÜnyeUrfaÜrgüpÜsküdarVan Yalvaç and Antioch PisidianYazılıkayaZeus Altari,Zile ve Turhal.

Turkish cafes & restaurants around Seattle:

  • Alanya Cafe, in Kirkland
  • Bistro Turkuaz, in Seattle (in Madrona)
  • Bodrum Bistro, in Seattle (on 45th St.) 
  • Cafe Paloma, in Seattle (around Pioneer Square)
  • Turkish Delight, in Seattle (near Pike Place Market)
  • The Olive & Grape, in Seattle (on Greenwood Ave)
  • Ephesus Restaurant, in Seattle (in West Seattle)